blank

حمایت های مرکز خدمات از طلاب بر اساس اصل هدفمندی/ تنظیم سند راهبری امور خانواده طلاب

معاون معیشت و خانواده مرکز خدمات به طرح هدفمندی خدمات اشاره کرد و گفت: در این طرح تلاش شده است ارائه خدمات متناسب با میزان نقش‌آفرینی طلاب و روحانیون در مسیر تحقق رسالت‌های حوزوی و نیاز ایشان باشد و مرکز خدمات این طرح را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است.

حجت الاسلام و المسلمین علائیان در گفت گو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به فعالیت‌های حمایتی مرکز خدمات از طلاب و اساتید و خانواده های حوزویان،‌بیان کرد: مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در سال ۱۳۷۰ با درایت و دوراندیشی مقام معظم رهبری تأسیس شد تا با کاهش مشکلات طلاب و روحانیون، آنان با دغدغه کمتری به امور حوزوی خود بپردازند.

وی افزود: فعالیت‌های حمایتی از طلاب و اساتید در دوران امام راحل نیز انجام می‌شد و از سوی برخی از علما و مراجع نیز در نجف به شکل شخصی انجام می‌گرفت ولی شاید بتوان گفت در طول تاریخ حوزه‌های علمیه، این شیوه و روش بی‌بدیل بوده است و اقداماتی که تحت امر مقام معظم رهبری در این حوزه به منظور ارتقای جایگاه و سطح حوزه و حوزویان انجام شده است با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست.

معاون معیشت و خانواده مرکز خدمات تصریح کرد: طلاب و روحانیون برای موفقیت در انجام رسالت دینی خویش، بایستی هم خود در این عرصه پیشگام و الگو باشند و هم نسبت به آموزش و تربیت عموم جامعه اقدامات اساسی انجام دهند. بنابراین همسر و فرزندان طلاب و روحانیون بایستی هم در بعد درونی در زندگی خویش موفق بوده و خانواده تراز باشند و هم در بعد بیرونی نسبت به انجام رسالت‌های فرد حوزوی، مانع وی نبوده بلکه یاری گر باشند.

وی با اشاره به برنامه‌های خانواده محور مرکز خدمات گفت: تجلیل از همسر و فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب و روحانیون، برگزاری کارگاه‌های مشاوره قبل و بعد از ازدواج، همایش پیوندهای آسمانی ویژه زوج‌های جوان طلبه و برگزاری اردوهای خانوادگی و مسابقات قرآنی و ورزشی ویژه خانواده‌ها بخشی از فعالیت‌های فرهنگی مرکز خدمات ویژه خانواده‌ها هستند.

حجت الاسلام و المسلمین علائیان بیان کرد: از مهم‌ترین حیطه‌های کاری مرکز، عرصه معیشت و توانمندسازی است که به استناد اساسنامه خود مسئولیت تأمین بخشی از خدمات رفاهی مورد نیاز طلاب و روحانیون حوزه‌های علمیه و خانواده آنان جهت ایجاد آرامش فکری و تقویت توان تحصیلی آنها را بر عهده دارد و به استناد بیانیه مأموریت خود، در تلاش برای تأمین نیازهای اساسی زیستی روحانیون و خانواده‌های ایشان است.

وی با اشاره به محورهای فعالیت مرکز خدمات در زمینه معیشت و توانمندسازی خانواده‌های طلاب گفت: آموزش خانواده‌های طلاب با مقوله مدیریت اقتصاد خانواده؛ ایجاد و توسعه مهارت‌های مشاغل خانگی و رفع نیازهای اقتصادی اجتماعی خانواده توسط خودشان؛ فراهم‌سازی بسترهای اشتغال و کارآفرینی خانواده طلاب در عرصه‌های اقتصادی و تولید و ارائه تسهیلات به‌منظور توسعه فضای کسب‌وکار مشاغل خانگی از جمله این محورها هستند.

معاون معیشت و خانواده مرکز خدمات به طرح هدفمندی خدمات اشاره کرد و افزود: در این طرح تلاش شده است ارائه خدمات متناسب با میزان نقش‌آفرینی طلاب و روحانیون در مسیر تحقق رسالت‌های حوزوی و نیاز ایشان باشد و مرکز خدمات این طرح را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است.

وی گفت: مرکز خدمات حوزه‌های علمیه با ارتقای مستمر رویکرد خود، به تدریج به سمت «رویکرد رسالت محور» در حرکت بوده و بر پشتیبانی و مانع زدایی از تحقق رسالت‌های حوزه و روحانیت، متمرکز شده است تا خدمات خود به جامعه هدف را بر طبق میزان تلاش افراد در زمینه تحقق رسالت‌های روحانیت و اقامه دین مبین اسلام ارائه نمایند.

حجت الاسلام و المسلمین علائیان تصریح کرد: مرکز برای دستیابی به چشم‌انداز خود با رویکرد هدفمندسازی خدمات می‌کوشد تا نیازهای اساسی طلاب جامعه هدف را به‌گونه‌ای برآورده سازد که زمینه‌ساز مانع زدایی به منظور تحقق مأموریت‌های حوزه و حوزویان گردد.

وی ابراز داشت: هدفمندی به معنای جهت دادن حمایت‌ها است و تلاشی است در جهت کسب اطمینان از اینکه مؤثرترین افراد در انجام رسالت حوزوی خود طبق یک اولویت‌بندی و نگاه اثربخشی با در نظر گرفتن مؤلفه‌ها در اولویت دریافت خدمات و مساعدت‌ها قرار گیرد.

معاون معیشت و خانواده مرکز خدمات گفت: طبیعتاً تحقق مسئله مهم هدفمندی در مرکز نیاز به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری داشته که به حتم این هدف‌گذاری کمک می‌کند تا با برداشتن قدم‌هایی و دنبال کردن یک برنامه مشخص و «پیوسته انجام دادن آن» به موفقیت برسیم. الحمدلله امروز این تغییر رویکرد در اسناد بالادستی مرکز از قبیل بیانیه مأموریت، چشم‌انداز، و سیاست‌های سند راهبردی، برنامه‌ریزی و فرایند نگاری‌ها و حتی در اجرا قابل مشاهده است که بر اساس همین رویکرد هدفمندی، عموم طلاب و روحانیون مشمول حداقل خدمات ضروری (نظیر پایه و بیمه مازاد درمان) خواهند بود؛ اما برخورداری بیشتر از خدمات شامل کسانی خواهد شد که نقش آفرینی و کارآمدی ایشان در پیگیری نیازهای جامعه و نظام اسلامی احراز گردیده و در ایفای شئون حوزوی نقش مؤثری داشته است.

وی با اشاره به تنظیم سند راهبری امور خانواده طلاب، اظهار کرد: امیدواریم نقشی که در حمایت از خانواده طلاب داریم، به ما در پیشگیری از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه کمک کند و خانواده طلاب را در اجرای این طرح‌ها یاری‌رسان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست